Skip to main content

Quatre maneres de fer la feina híbrida millor per a tothom

“El treball híbrid i en remot és la nova realitat. Ara hem de descobrir com fer que funcioni per a tothom” afirma la professora de la Harvard Business School, Tsedal Neeley. Ha investigat com ha afectat la implantació del treball remot a les rutines laborals que teníem, incloent com ens relacionem amb el nostre equip. A través de la plataforma TED, proposa quatre maneres de millorar l’experiència del treball a distància coincidint amb els companys en reunions presencials o sabent utilitzar les eines que tenim per comunicar-nos segons la situació.

Tsedal Neeley porta més de 20 anys fent d’assessora en l’àmbit del teletreball i la feina híbrida, a més de formar part d’un grup de recerca a la Harvard Business School. Participa a la sèrie de vídeos The Way We Work de la plataforma TED amb la seva proposta de quatre maneres d’adaptar-nos millor al treball híbrid i en remot, per tal de crear bons ambients laborals a qualsevol lloc.

 


A través d’entrevistes i d’investigacions, Neeley ha arribat a la conclusió que la majoria de persones de qualsevol origen vol una combinació de feina en remot i en persona. Això significa que hem de saber treballar igual de bé en diferents situacions i espais. Per poder facilitar aquesta eficiència entre totes i tots, la investigadora proposa el següent:

  1. Coordinar els dies a l’oficina: quan ens toqui anar a l’oficina, ens hem d’assegurar que hi trobarem altres companyes i companys. Sinó, quin sentit té fer una pausa al costat del dispensador d’aigua si estem sols?
  1. Planejar l’espontaneïtat: tot i la flexibilitat del treball remot, sempre es troben a faltar les trobades informals que hi ha a l’oficina amb l’equip. És per això que mai va malament organitzar les pauses per l’esmorzar o el dinar, i reservar 5 o 6 minuts abans d’una reunió per xerrar de qualsevol tema fora de l’àmbit laboral.
  1. Utilitzar les eines adequades per comunicar-te: amb totes les opcions que tenim per fer arribar un missatge, s’ha de saber triar quina és la millor segons l’ocasió. Si s’ha de fer arribar molta informació complexa de cop, la millor opció és un correu perquè tothom tingui temps de llegir-lo amb calma. Si es tracta d’un problema complicat, s’ha de resoldre en temps real. També s’ha de tenir en compte el desgast tecnològic: a través d’un vídeo pots transmetre emoció a més del missatge pròpiament dit i fent-lo més proper, però si són reunions 1 a 1 pots utilitzar trucades només de veu.
  1. Mantenir el nou model: moltes persones en rol de lideratge envien missatges que es poden contradir amb les seves accions. Per exemple, diuen estar encantades amb el nou model híbrid però prefereixen que tot l’equip estigui a l’oficina. Hi ha d’haver consistència entre les polítiques del model híbrid i les nostres accions per aconseguir assolir un canvi real en la cultura de l’organització.


Accés a la xerrada TED de Tsedal Neeley: https://www.ted.com/talks/tsedal_neeley_4_ways_to_make_hybrid_work_better_for_everyone/transcript?language=es

 

 

 

Articles relacionats / Artículos relacionados

¿Las videollamadas es lo mejor que podemos hacer en los tiempos del metaverso?

 

Rosa Gras Serra

Rosa Gras Serra

“El treball híbrid i en remot és la nova realitat. Ara hem de descobrir com fer que funcioni per a tothom” afirma la professora de la Harvard Business School, Tsedal Neeley. Ha investigat com ha afectat la implantació del treball remot a les rutines laborals que teníem, incloent com ens relacionem amb el nostre equip. A través de la plataforma TED, proposa quatre maneres de millorar l’experiència del treball a distància coincidint amb els companys en reunions presencials o sabent utilitzar les eines que tenim per comunicar-nos segons la situació.

Tsedal Neeley porta més de 20 anys fent d’assessora en l’àmbit del teletreball i la feina híbrida, a més de formar part d’un grup de recerca a la Harvard Business School. Participa a la sèrie de vídeos The Way We Work de la plataforma TED amb la seva proposta de quatre maneres d’adaptar-nos millor al treball híbrid i en remot, per tal de crear bons ambients laborals a qualsevol lloc.

 


A través d’entrevistes i d’investigacions, Neeley ha arribat a la conclusió que la majoria de persones de qualsevol origen vol una combinació de feina en remot i en persona. Això significa que hem de saber treballar igual de bé en diferents situacions i espais. Per poder facilitar aquesta eficiència entre totes i tots, la investigadora proposa el següent:

  1. Coordinar els dies a l’oficina: quan ens toqui anar a l’oficina, ens hem d’assegurar que hi trobarem altres companyes i companys. Sinó, quin sentit té fer una pausa al costat del dispensador d’aigua si estem sols?
  1. Planejar l’espontaneïtat: tot i la flexibilitat del treball remot, sempre es troben a faltar les trobades informals que hi ha a l’oficina amb l’equip. És per això que mai va malament organitzar les pauses per l’esmorzar o el dinar, i reservar 5 o 6 minuts abans d’una reunió per xerrar de qualsevol tema fora de l’àmbit laboral.
  1. Utilitzar les eines adequades per comunicar-te: amb totes les opcions que tenim per fer arribar un missatge, s’ha de saber triar quina és la millor segons l’ocasió. Si s’ha de fer arribar molta informació complexa de cop, la millor opció és un correu perquè tothom tingui temps de llegir-lo amb calma. Si es tracta d’un problema complicat, s’ha de resoldre en temps real. També s’ha de tenir en compte el desgast tecnològic: a través d’un vídeo pots transmetre emoció a més del missatge pròpiament dit i fent-lo més proper, però si són reunions 1 a 1 pots utilitzar trucades només de veu.
  1. Mantenir el nou model: moltes persones en rol de lideratge envien missatges que es poden contradir amb les seves accions. Per exemple, diuen estar encantades amb el nou model híbrid però prefereixen que tot l’equip estigui a l’oficina. Hi ha d’haver consistència entre les polítiques del model híbrid i les nostres accions per aconseguir assolir un canvi real en la cultura de l’organització.


Accés a la xerrada TED de Tsedal Neeley: https://www.ted.com/talks/tsedal_neeley_4_ways_to_make_hybrid_work_better_for_everyone/transcript?language=es

 

 

 

Articles relacionats / Artículos relacionados

¿Las videollamadas es lo mejor que podemos hacer en los tiempos del metaverso?